Wszechobecna folia
Tworzywa sztuczne należą do tych materiałów, bez których współczesny świat nie mógłby funkcjonować. Nie chodzi tu jedynie o miliony jednorazówek, które codziennie wynosimy ze sklepów i hipermarketów. Na folii opiera się wiele gałęzi gospodarki i przemysłu.

Wszechobecna folia

Co łączy każdy z projektów kosmicznych NASA z budową domu jednorodzinnego? Lub co mają wspólnego codzienna wyprawa do sklepu z ultranowoczesnymi samolotami bojowymi? Odpowiedzią jest folia, bez której trudno wyobrazić sobie nie tylko codzienne życie, ale również najbardziej rozwojowe dziedziny techniki. Przez około 100 lat, jakie dzielą nas od wynalezienia tworzyw sztucznych i 60 lat - od kiedy zostały one zastosowane na szeroką skalę w przemyśle - folia towarzyszy nam na każdym kroku.

Staraniom ograniczenia zużycia jednorazowych toreb np. w hipermarketach, towarzyszą zażarte dyskusje na temat ochrony środowiska i wpływowi odpadów na jego zmiany. Dzięki nim poznajemy argumenty przemawiające za stosowaniem folii. Okazało się, że jest ona jednym z najbardziej nadających się i najtańszych w recyklingu materiałów. Dowodzi to, że nie produkt jest tutaj problemem, ale jego niewłaściwe stosowanie. Nieprawdziwe okazują się również zarzuty o szkodliwości stosowania folii, gdy wyszło na jaw, że oparte były one na nieznanych nikomu badaniach sprzed 20 lat.
 
- Folia jest produktem wszechstronnie wykorzystywanym, od produkcji worków na śmieci, przez ocieplenia domów, aż po loty w kosmos – mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie, jednego z największych w Europie producentów tworzyw z polimerów - Dlatego nie ma potrzeby i możliwości, aby móc z niej zrezygnować. Dzisiejsza folia jest wysoce ekologiczna. Przy zaawansowanym recyklingu jej odzyskiwalność wynosi prawie 100%. Dlatego nie możemy mylić jej cech z tym, że ktoś wyrzuci reklamówkę do rzeki, czy na ulicę. Podczas ocieplenia domu zużywamy średnio tyle foli izolującej, że mogłoby powstać z niej kilkanaście tysięcy foliówek, jednak nikt nie pragnie jej zakazania, ponieważ klienci wiedzą jak jej używać – dodaje Krzysztof Patoka.

Pakując kanapki w folię śniadaniową pamiętajmy, aby wyrzucić ją potem do kosza - najlepiej takiego przeznaczonego do segregacji śmieci. Mamy wtedy pewność, że za kilka lat nikt nie postanowi odebrać nam możliwości pakowania jedzenia, ponieważ ślady po tym zanieczyszczają środowisko.
 
autor
Krzysztof Patoka
marzec 2015

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2024
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl lenko.com.pl |      Prywatność