System dachu pokrytego blachami płaskimi na Włochatym Ekranie Dachowym
Włochaty Ekran Dachowy może być stosowany pod blachy płaskie - czyli :
- układane w arkuszach łączonych na rąbki (cynkowe, tytanowo-cynkowe itp.) ;
- profilowane jako panele rąbkowe (stalowe powlekane).

Jeżeli blachy te są układane na poszyciu z desek, płyt wiórowych (OSB) lub sklejce, to ekran Włochaty zamontowany pod nimi spełnia rolę warstwy poślizgowo-rozdzielającej (patrz : „Co polecamy pod pokrycia z blach płaskich”). W takich dachach pod poszyciem powinna być szczelina lub przestrzeń wentylacyjna (rys.1). 
     
Natomiast blachy profilowane w postaci paneli rąbkowych mogą być również układne na łatach lub pół-deskowaniu. Wtedy ekran Włochaty ma zastosowanie jako wysokoparoprzepuszczalna warstwa wstępnego krycia (MWK).

Ekran leży na krokwiach i jest do nich dociśnięty kontrłatami, a do nich są mocowane łaty lub deski o małej szerokości (pół-deskowanie). Kontrłaty zapewniają wentylację, jeżeli w okapie jest wlot do szczeliny którą tworzą, a na kalenicy jej wylot(rys.2 ).

               

W dachach o poddaszu mieszkalnym, które pokryte są blachami płaskimi układanymi na poszyciach, musi być wykonana szczelina wentylacyjna nad termoizolacją a pod tymi  poszyciami. Najlepsza metoda wykonania takiego dachu polega na wykonaniu szczeliny za pomocą membrany wstępnego krycia dociśniętej do krokwi szerokimi listwami (kontrłatami), do których mocowane jest poszycie (rys.3). W takim dachu może być ułożony dwukrotnie Włochaty Ekran Dachowy – raz jako warstwa dystansująco-osłonowa, a raz jako warstwa poślizgowo-rozddzielająca. Pod poszyciem musi przepływać powietrze wentylujące dach.

               
 

Wszystkie prawa zastrzeżone
Copyright Marma Polskie Folie 2021
zobacz także: marma.com.pl milleniumhall.pl divameble.pl lenko.com.pl |      Prywatność